Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Kako da vidam koga nemam pin
Ne ti treba pin za da vidis. Vo poslednoto pole vnesuvas po konzulski pat i ti dava informacii za prepiskata. Ama eve, ova ke ti go pojavese:

Образувана преписка N:4410/2017/05.05.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Ovie nemaat aber a se vneseni vo sistem pocetok na maj, ajde valjda ke ni se smeni vo finalna negde tamu 2019~2020.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.202
Поени од реакции
3.203
Слушам гласини дека нешто е во застој целава работа со пасошиве ради политичкава ситуација или обични гласини се тоа?
 
Член од
3 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, колку кошта целата процедура при вадење бугарски пасош државјансто од почеток?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Луѓе кој знае ако може нека пише совет :/ :/ :/. Случај од сестра ми:
Интервју април 2016, деновиве сменет статусот во ПОЛОЖИТЕЛНО. Проблемот е што во произходот пишуваше дека е добиен:
1. Или по линија на прв братучет,
2. Или по линија на баба(потврда од здружение).
НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ СЕТИМЕ ТОЧНО што точно пишуваше, т.е по која основа беше добиен, а за да биде уште по трагично во ДАБЧ однесовме документи и од прв братучед и од здружение. А они пишале само едно од овие две работи. Ние прашавме зошто, они рекоа нема врска тоа битно е дека е издаден произход. Во МП НЕ ДАДОВМЕ документи од прв братучед и од здружение, тоа си е наша грешка. Преписката не е враќана на дополнителна. Знам дека е касно за носење на дополнителни документи сега во МП :(. Што мислите вие? Совет некој? Поздрав
Можеби
@Jimmy
@Brunhilda
@Meh
@Honkonk
@Supermen 1
имате некоја идеја?
Поприлично иста ситуација сум.

Во ДАБЧ доставив прв братучед + БККС потврда до дедо. На произходот (не го сликав - моја грешка), мислам дека ги имаше и двете наведено, но не сум сигурен. Можеби ми стоеше само прв братучед...навистина не се сеќавам. Ноември 2016-та ова, земен јуни 2017.

На денот на интервјуто, сега августот, ги однесов повторно од прв братучед истите документи и плус однесов до пра-баба документи (од БККС)...односно ја продолжив низата до пред 1920-та. Девојката што ми правеше интервју за нив беше позаинтересирана него за од прв братучед. Моментално во задолжително согласување ми е преписката.

Ова е моето искуство. Од низ страните наназад на форумов, за оние САМО со прв братучед не се добри вестите. Не знам ни дали сега е во ред да се однесат дополнително документи, штом сте на положителна - бидејќи Советот веќе донел одлука.

За ова, другите можеби повеќе знаат.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
haha jas bev 8 fevruari 2017 na intervju vo sofia poteklo preku roditel uste cekam potpis veke 4 meseci so e rab??
ЛЕЛЕЛ навистина за неколку дена и јас влегувам во четворти месец за потпис,ова е катастрофа мизерија неколку секунди работа е нека го потпише аман веке[DOUBLEPOST=1538554003][/DOUBLEPOST]
Слушам гласини дека нешто е во застој целава работа со пасошиве ради политичкава ситуација или обични гласини се тоа?
АМАН ТУКУ СЕ НЕШО КЕ НАЈДАТ се нешо ке никне ко компир от никаде и ке се по*******ре се.........
 
Последно уредено:
Член од
19 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
61
ЛЕЛЕЛ навистина за неколку дена и јас влегувам во четворти месец за потпис,ова е катастрофа мизерија неколку секунди работа е нека го потпише аман веке[DOUBLEPOST=1538554003][/DOUBLEPOST]
АМАН ТУКУ СЕ НЕШО КЕ НАЈДАТ се нешо ке никне ко компир от никаде и ке се по*******ре се.........
tebe te setile deka si glup ko motorna pila zatoa ne ti potpisuvaat :D
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ako si tolku glup da ne znaes pasos da smenis... ustvari sto se cudam ja od argati i slugi niz germanija hahha zalno
vidi brat. tvoeto nivo na kultura e zaglaveno nekade vo praistorijata. nemas nikakvo ponasanje nitu kultura. Sebesi ne se smetam za nekoj pametnjakovic, ama za tebe sum dostoevski. Ne prasav za mene tuku za drugar koj me zamoli da se rasprasam niz sofija dali treba da plakja kazna posto pasosot mu e istene od 2013. Inace ne sum sluga vo germanija, tuku student vo bugarija. Fala na razbiranje i pripazi si na recnikot :D. Tema e, sekoj moze da prasa, no moze da odgovori samo toj sto go znae odgovorot a nekoj bezdelnik ko tebe :D
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
vidi brat. tvoeto nivo na kultura e zaglaveno nekade vo praistorijata. nemas nikakvo ponasanje nitu kultura. Sebesi ne se smetam za nekoj pametnjakovic, ama za tebe sum dostoevski. Ne prasav za mene tuku za drugar koj me zamoli da se rasprasam niz sofija dali treba da plakja kazna posto pasosot mu e istene od 2013. Inace ne sum sluga vo germanija, tuku student vo bugarija. Fala na razbiranje i pripazi si na recnikot :D. Tema e, sekoj moze da prasa, no moze da odgovori samo toj sto go znae odgovorot a nekoj bezdelnik ko tebe :D
skoro citav oti nesto se menvelo i da bilo polesno za tie so zivet vo stranstvo da neojt vo bg ce mozelo da se obratet i vo ambasadite ili konzularnite sedista i preku niv ce go dobiet pasosot na raka i nesto imase oti ce mojt da se najavet elektronski. najubo da se javet vo ambasada kaj so zivee i da prasat tie najubo ce mu kazat. a ne vervam da se placat dodatno zs pasosot e istecen...[DOUBLEPOST=1538557842][/DOUBLEPOST]ne e so temava ama mojt na nekoj da mu trebit:

Изв'нредни условија, касаешти всеки б'лгарин, които има мерака да работи на Острова
Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/daydzhest/izvnredni-usloviya-kasaeshchi-vseki-blgarin-koito-ima-meraka-da-raboti-na-ostrova_news630546.html
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
13
13xxx/2015 uste sum na dopolnitelna a odnesov dop dokumenti uste vo januar do koga kje cekame ako znae nekoj neka pise
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom